Ημέρα δράσεων στο ΓΕΛ Λούρου

Την 6η Δεκεμβρίου 2023 το σχολείο μας επισκέφθηκε για εκκλησιασμό τον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας Λούρου όπου λειτούργησε και κήρυξε τον Θείο Λόγο στους μαθητές του σχολείου μας ο Αρχ. π. Ιωαννίκιος Μπίλιας. Θερμές ευχαριστίες στην Ιερά Μητρόπολη Νικοπόλεως & Πρεβέζης για την ανταπόκριση στο αίτημα του σχολείου μας!

Στη συνέχεια, κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας μετέβη στο σχολείο μας προκειμένου να ενημερώσει μαθητές και εκπαιδευτικούς σε θέματα όπως: Σκοπός και λειτουργία της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας – Το 112 – Πρώτες ενέργειες σε περίπτωση φωτιάς – Παρουσίαση Πυροσβεστικού Οχήματος. Θερμές ευχαριστίες στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Πρέβεζας για την ανταπόκρισή τους στο αίτημα του σχολείου μας!

Τέλος, η ημέρα έκλεισε με την διοργάνωση δράσεων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Οι μαθητές παρακολούθησαν την ταινία “Η Θάλασσα μέσα μου” και συμμετείχαν σε βιωματικά εργαστήρια με τους καθηγητές τους για τα θέματα που απασχολούν τη συγκεκριμένη ταινία.